Domov / Lokalno / NA PRISTAVI SO SE SPOMNILI DOGODKOV IZ ČASA SLOVENSKE OSAMOSVOJITVE

NA PRISTAVI SO SE SPOMNILI DOGODKOV IZ ČASA SLOVENSKE OSAMOSVOJITVE

V sredo, 07. septembra 2016, je na Pristavi nad Stično potekala spominska slovesnost pri obeležju slovenske osamosvojitve, ki jo je pripravilo Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) v sodelovanju z Občino Ivančna Gorica. S prireditvijo »Pristava 1990-2016« so zbrani počastili spomin na dogodek pred 26-timi leti, ko je bila na Pristavi sprejeta t.i. Direktiva za ravnanje Manevrske strukture narodne zaščite (MSNZ) v primeru agresije JLA na Slovenijo.

Zbrane goste je uvodoma pozdravil župan Dušan Strnad, ki je ob tej priložnosti spregovoril o domoljubju in ohranjanju spomina na slovensko osamosvojitev. Občina Ivančna Gorica pripravlja vsako leto tradicionalno praznovanje dneva državnosti na Polževem, veseli pa ga, da tudi svečanost na Pristavi postaja tradicionalna. Zbrane je nagovoril tudi predsednik VSO Aleš Hojs, ki je med drugim poudaril, da je dogodek, ki se je zgodil septembra 1990 na Pristavi eden redkih iz obdobja slovenske osamosvojitve, ki do sedaj še ni bil oblaten v slovenski javnosti. Še posebej je zato pozdravil tri udeležence dogodka leta 1990, ki so tudi prisostvovali slovesnosti na Pristavi, Janeza Janšo, Toneta Krkoviča in Igorja Bavčarja.

Slavnostni govornik letošnje prireditve je bil domačin, brigadir Marjan Balant, ki je bil v času osamosvojitve pripadnik MSNZ in vodja odseka za obrambo in zaščito občine Grosuplje. V svojem nagovoru je predstavil delovanje MSNZ na območju tedanje občine Grosuplje in poudaril zlasti zaupanje, ki je tedaj vladalo med njenimi pripadniki, saj je bilo njihovo delovanje v popolni tajnosti. Iz obdobja vojne za Slovenijo pa je spomnil na mašo, ki jo je med pripadniki Teritorialne obrambe na položajih v bližini vasi Malo Hudo pri Ivančni Gorici daroval domačin duhovnik Jože Plut. Ravno Plut je bil kasneje zaslužen za ustanovitev vojaškega vikariata v Slovenski vojski.

Naj spomnimo: 07. septembra 1990 so se na Pristavi tajno in skrito javnosti srečali Janez Janša, tedanji obrambni minister, Igor Bavčar, tedanji notranji minister, Tone Krkovič, načelnik Manevrske strukture narodne zaščite, Vinko Beznik, poveljnik specialne enote policije in Jože Kolenc, poveljnik posebnih enot policije. Na tem sestanku so sprejeli odločitev, da se obrambno varnostno strukturo, ki je nastajala, poveže na vseh ravneh in zagotovi enoten sistem poveljevanja ter koordiniranja vseh priprav na slovensko osamosvojitev. Dejansko je šlo za bojni načrt, ki bi ga uporabile slovenske obrambne enote v primeru agresije JLA. Načrt je bil dejansko tudi izveden, v času osamosvojitvene vojne junija in julija 1991.

About admin

Preverite tudi

Osrednje praznovanje 110 let PGD Grosuplje

Prostovoljno gasilsko društvo Grosuplje jutri ob17ih pripravlja osrednje praznovanje 100 letnice delovanja pred Gasilskim centrom …